Bio

Zuzana Dumková – zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka. Pochází z muzikantsko-kantorské rodiny. Po prastrýci Janu Fadrhonsovi a otci Janu Dumkovi zde představuje již třetí generaci skladatelů. Na tuzemské hudební scéně působí od počátku 90.let. Její projev vykrystalizoval od folkové tvorby přes fúze rocku, jazzu i world music a scénické hudby až k současné podobě, kterou nelze jednoznačně žánrově zařadit. Charakterizuje ji dynamická doprovodná kytara, citlivý zpěv a originální rozvíjení hudebních nápadů. Její debutové album Balance bylo nominováno na žánrovou cenu Anděl 2007. Nedávno vydaným a dlouho očekávaným konceptuálním albem Kompas sympaticky provokuje a nutí posluchače k uvnitřnění. V roce 2017 získala první cenu Tais Awards v kategorii Zpěvačka roku.

„…hudba ZDB používá sice jazzové postupy, obsahuje však i prvky folkloru, rocku, big beatu. Zachovává standartní písňovou formu (refrénové melodické motivy), se zajímavě se obměňující rytmikou, pestrou a širokou harmonií. Zuzanu doprovází ředa hostů, jejichž osobitost a schopnosti zpostředkovávají a umocňují vyprávění hudebního příběhu.
Její tvorba a přístup k ní je názorným příkladem toho, že hudba dnes není tvořena žánry, ale především výraznými muzikantskými osobnostmi. Svébytné vnímání těchto osobností odráží mnohovrstevný a složitý obraz dnešního (nejen hudebního) světa.
Z.D. tak svým vkladem současné hudbě naplňuje jednu ze zákl. estetických funkcí umění, tzv. „mimézis“, nápodobu skutečnosti, která nás obklopuje.“
(Ferdinand Valent, Jazzport)